Menü Kapat

Termal Kameralar Nerelerde Kullanılır?

Termal Kameralar Nerelerde Kullanılır?

Termal kameralar nerelerde kullanılır sorusu herkesin yanıtını beklediği bir şey. Termal kamera hiç kullanmayan işletmeler yada bireysel kullanıcıların merak ettiği bu sorunun cevabını güncel bloğumuzda yayınlayarak sizler aydınlatmak istiyoruz.

Termal kameralar yani görüntüleme cihazları en son teknolojiye sahip hassas cihazlardır. Daha önceki Termal Kameralar Nasıl Çalışır yazımıza göz atarak yazımız öncesinde faydalı ön bilgilere sahip olabilirsiniz.

Termal Kameraların çalışma sistemini anladıktan sonra bu tür cihazların kullanım alanlarını inceleyerek, işletmenize uygun cihazı bularak kendiniz için satın alabilirsiniz Termal Kameralar içinden seçtiğiniz bir modeli bizleri bildirerek cihaz hakkında fiyat teklifi alabilirsiniz. Ya da destek ve danışmanlık hizmeti isteye bilirsiniz. Ram Ölçüm ve Ram Limited Kontrol Sistemleri olarak sizlere uzman ve tecrübeli personellerimiz ile yardımcı olacağımızı bilmenizi isteriz.

Termal Kameralar Nerelerde Kullanılır
Termal Kameralar Nerelerde Kullanılır

Termal Kameralar Nerelerde Kullanılır Yazımız

Termal Kameraların Kullanım Alanları;

Termal kameralar, Askeri ve sivil alanlarda yaygın olarak kullanılan kamera sistemleri ısıl değişkenliklerin tespite yaradığı hemen hemen her alanda kullanılırlar. Canlı varlıkların tespiti askeri uygulamaların en büyük ayağı iken ısı kaçakları ve istenmeyen ısı üretimleri sivil kullanımda daha yaygındır. Sıralamak gerekirse,

 • Buhar, basınçlı gaz, sıcak su, sıcak hava taşıyan sistemlerin kaçaklarının tespiti
 • Elektrik panoları, iletim hatları, aşırı yüklenen enerji sistemlerinin bağlantı hatalarının ve gereğinden fazla yüklenip ısı yaratan yerlerinin tespiti
 • Motor, rulman, dönen parçaların yağlanmamasından kaynaklanan sürtünme ve oluşturduğu yerlerin tespiti,
 • Konut, iş merkezi gibi binaların enerji verimliliğinin ölçülmesinde, enerji sarfiyatının düzeltilmesi için sorunlu bölgelerin tespiti
 • Su kaçağı tespiti, rutubet nem kontrolü olarak listelenebilir.

Termal Kameraların kullanım alanları ile ilgili ilk yazımızı Wikipedia sitesinden alıntı yaparak sizlerle paylaşıyoruz. Söz konusu sitenin bağlantısını sizlerle paylaşıyoruz. Kaynak Link: https://tr.wikipedia.org/wiki/Termal_kamera

Termal Kameralar Nerelerde Kullanılır? Neden Kullanırız?

Termal kameralar bizim gözümüzle göremediğimiz fakat çok ciddi problemlere neden olabilecek küçük problemleri net olarak görmemizi sağlar. Ayrıca gözle gördüğümüz bazı problemlerin ise çok aciliyetinin olmadığını düşünürüz fakat termal kameralar çok daha derin boyutta bilgileri bize vererek durumun ciddiyetinin yüksek olduğunu da gösterebilir.

Termal kameralar, Yılın her günü 24 saat çalışan sanayi tesislerinin sürekli çalışıyor olması gerekir. Bu durmaksızın çalışma şartlarında sizin için termal kameralar en iyi yardımcınız olacaktır. Sonuçları hızlı üreten, çok daha iyi, çok daha verimli ve çok ucuz olan bu cihazlar karşılaşacağınız problemler de sizlere çok daha hızlı çözüm şansı tanıyacaktır.

Bazen küçük bir elektrik problemi büyük yangınlara neden olabilir. Sizin fark etmediğiniz bir şekilde üzerinden fazla akım geçen bir kabloda ısınma meydana gelebilir ve kablolara yanabilir. Bu da büyük yangınlara neden olabilir.  Unutmamak gerekir ki endüstriyel yangınların yaklaşık %35 i elektrik yangınları yüzünden olmaktadır. Bu da her yıl yaklaşık 300 milyar Euro’luk kayıp demektir.

Kısacası bizim için kullanması kolay ama önemi büyük olan termal kameralar ile çok ciddi olabilecek sorunları önleyebiliriz.

Termal Kameralar Endüstriyel Alanda Nasıl Kullanılır?

Termal kameralar, Isı yayan objelerin ısı değişimleri yüzey üzerinde birbirlerinden farklı olduğu için termal kamera yardımıyla ayırt edilebilirler. Bu sebeple elektrik sistemlerindeki bağlantılarda, ekipmanlarda yada parçalarında yaşanan ısı değişimlerinin kontrolü termal kamera yardımı ile yapılabilmektedir.

Elektronik sistemler üzerinde yapılacak termal kamera çalışması ile sistem üzerindeki hatalar, ısınmalar hasar ile sonuçlanmadan önce tespit edilebilir.

Proses devam ederken, bağlantı noktalarındaki sorunlar yada fazla ısınan kabloların, hasara sebebiyet vermeden, bakımının yapılması yada değiştirilmesi sağlanabilir. Madde olarak konuya göz atacak olursak;

Termal Kameraların Endüstriyel Kullanım Alanları;

 • Elektrik panoları
 • Trafolar
 • Mekanik parçalar
 • Kazanlar ve ekipmanları
 • Kompresör başlıkları
 • Motor ve jeneratör başlıkları bağlantılar.
 • Rulmanlar
 • Buhar sistemleri ve ekipmanları
 • Tank levelleri ve izolasyonları

Termal kamera raporlarında sistem üzerindeki sıcaklık farklılıkları gereklilik halinde özel noktalar için de yapılabilir.

Bu rapor sayesinde;

 • Hasar öncesinde, yapılacak onarımın bedeli ölçülebilir
 • Hasar sonrası tamir için beklenen maliyet bedeli ölçülebilir.
 • Toplam üretime göre beklenen üretim kaybı hesaplanabilir
 • Üretimin duracağı gün sayısı hakkında genel bir fikir verebilir.

Termal Kameraların Diğer Kullanım Alanları

Termal kameraların kullanım alanlarına bir örnekte elektrik panolarıdır. Bu kameralar sayesinde aşırı elektrik akımı çeken elemanlar bu termal kameralar yardımı ile tespit edilebilirler.

İnşaat sektöründe termal kameralar beton içerisindeki metal yoğunluğunu tespit etmek ya da yapıların altındaki küf oluşumunun test edilmesi gibi alanlarda kullanılır.

Askeri teknolojilerde kullanılmaktadır.

Aklınıza gelebilecek her türlü uygulamada ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılabilir.

Termal kameraların görüntülerinde sıcak bölgeler açık renkte, soğuk noktalar ise koyu renkte görünür. En soğuk noktalar mavi renkte, en sıcak noktalar sarı olmak üzere geçiş renkleri de kullanılır. Termal görüntüleme sistemlerinde -273 santigrat derecenin üzerinde bulunan tüm cisimler renkli görünür. Aslında bu renklendirme tonları cihazın algıladığı ısısal ışımayı bizim görsel spektrumumuza dönüştüren tonlamaları sabit değildir. Sıcaklığı 20 ile 24 derece arasında değişen bir ortamı gözlüyorsanız en soğuk alan yani 20 derece en siyah yer , 24 derece en beyaz yer olacaktır. Eğer ölçeklendirme 120 ile 220 derece ısısal farkı olan ortamlar için yapılıyorsa ölçeklendirme ona göre yapılacaktır. Çoğunlukla termal kameralar sahip oldukları yazılım ve algoritma çerçevesinde bu ölçeklendirmeyi yapmaktadırlar.

Termal Kameraların Kullanım Alanlarının Daha Ötesi

Doğadaki tüm varlıkların kızılötesi bir yayılımı bulunmaktadır. Gözle görülemeyecek frekanslarda olan bu yayılımlar termal kameralar sayesinde yakalanabilir. Her cismin ısı yayılımı mutlaka 0 ile 1 arasında olmaktadır. Bu değerlere EMMISIVITY adı verilmektedir ve bu değer sadece siyah renkte 1’dir. Normal kameralar görüntüyü ışık özelliklerinden yararlanarak oluştururken termal kameralar bunu ısı özelliklerinden yararlanarak yapar ve en küçük bir ısı değişiminin bile fark edilmesi söz konusudur. Örneğin siyah bir zemin üzerinde, siyah bir giysi ile ilerleyen bir insanın normal kamera ile görüntülenebilmesi zordur ancak termal kameralarda siyah zemin koyu kırmızı, hareket eden insan ise sarı renkte rahatlıkla görüntülenebilecektir.

Termal kameraların en ufak bir ısı değişimini bile farklı renkte göstermesinin nedeni kızılötesi ışınların özelliğine dayanmaktadır. Çünkü cisimlerin kızılötesi ışın yayılımı 0.01° C gibi küçük bir değişimde bile değişmektedir. Termal kameralarda en az bir tane olmak üzere kullanılan mercek bu değer bu kızıl ötesi ışınları alarak detektöre odaklamaktadır. Detektörlerde yorumlanan ışın aralıkları termal görüntüyü oluşturmaktadır.

Termal kamera sistemlerinde kullanılan mercekler germanyumdan yapılmaktadır. Termal kameraların oluşturduğu çözünürlük değerleri normal kameralara göre oldukça düşüktür. Genellikle 160 x 120 – 320 x 240 – 640 x 512 pikseldir. Çözünürlük arttıkça kameranın maliyeti katlanmaktadır. Bunun nedeni ise sensörlerin yapımında kullanılan pahalı germanyum maddesidir.

Termal Kameralar Nerelerde Kullanılır? Yazımızı okudunuz. Bu yazı sayesinde işletmeleriniz, iş yerleriniz, fabrikalarınız ile ilgili ihtiyacınız olan cihazı daha kolay bula bilirsiniz. Güncel blog sayfamızı takip ederek, daha çok güncellenmiş makalelerimizden faydalanıp Termal kamera cihazları içinden en uygun olanını bula bilirsiniz.

Yazımız sizler için faydalı oldu ise seviniriz. Eğer Merak ettiğiniz yada yazı içinde eksik olduğunu düşündüğünüz soru ve yanıtlar var ise bizlere mail yoluyla ulaşarak bildire bilirsiniz. Gerekli desteklerimizi telefon yolu ile iletişim kurarak da verebiliriz.

Ram Limited Ölçü ve Kontrol Sistemleri Olarak yazımıza göz attığınız için teşekkür ederiz.

Bir önceki yazımız olan Termal Kameralar Nasıl Çalışır? başlıklı makalemizde Kamera, Termal ve Termal Kamera hakkında bilgiler verilmektedir.

Posted in Uncategorized

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir