Menü Kapat

Termal Kameralar Nasıl Çalışır?

Termal Kameralar Nasıl Çalışır?

Termal kameralar nasıl çalışır, çalışma sistemleri ve genel özelliklerinin tanımlarını yapmak üzere güncel bir yazı hazırladık. termal kamera almadan önce yazımızın sizlere faydalı olacağını düşünüyoruz.

Termal kameraların satış ve teknik servis hizmetlerini sağlayan firmamız bünyesinde çalışan uzman ve teknik personellerimiz tarafından satın aldığınız her ürünün eğitimi verilmektedir. İletişim sayfamızdan bizleri arayarak Termal kameralar içinden seçtiğiniz modellerin tekliflerini ayrıca isteye bilirsiniz.

Termal kamera nedir, nasıl çalışır gibi soruların yanıtlarını veriyoruz. Güncel blog sayfamızı takip ederek, güncellenen yazılarımızı okuyabilirsiniz. Bilinçli alıcı olmak size avantaj sağlayacaktır. İhtiyaca uygun termal kamera cihazlarından birini seçmek sizin için oldukça kolay olacaktır.

Termal Kameralar Nasıl Çalışır? Sistemi Hakkında Bilgiler

Termal Kameralar Nasıl Çalışır
Termal Kameralar Nasıl Çalışır

Termal kameralar, Tüm nesneler, ısı imzası olarak bilinen kızılötesi enerji yayar. Kızılötesi kamera (termal görüntüleme cihazı olarak da bilinir) nesnelerin kızılötesi enerjisini algılar ve ölçer. Kamera, kızılötesi verilerini ölçülen nesnenin belirgin yüzey sıcaklığını gösteren bir elektronik görüntüye dönüştürür.

Termal kamera, kızılötesi enerjiyi bir ızgara şeklinde düzenlenmiş binlerce detektör pikseli içeren özel bir detektör çipine (sensör dizisi) odaklayan bir optik sistem içerir.

Sensör dizisindeki her bir piksel burada odaklanan kızılötesi enerjiye tepki verir ve bir elektronik sinyal üretir. Kamera işlemcisi her pikselden sinyali alır ve buna bir matematiksel hesaplama uygulayarak nesnenin belirgin sıcaklığının bir renk haritasını oluşturur. Her sıcaklık değeri farklı bir renkle gösterilir. Bunun sonucunda oluşan renk matrisi bu nesnenin sıcaklık resmi (termal görüntüsü) olarak kameranın ekranına ve belleğe gönderilir.

Birçok termal kamera, deklanşöre her basıldığında otomatik olarak standart bir dijital görüntü yakalayan bir görünür ışık kamerası içerir. Bu görüntüleri harmanlayarak termal görüntünüzdeki sorunlu alanları, incelediğiniz fiili ekipman veya alanla daha kolay ilişkilendirebilirsiniz.

IR-Fusion® teknolojisi (yalnızca Fluke’ta) piksel piksel hizalama yaparak görünür ışık görüntüsünü kızılötesi termal görüntü ile birleştirir. Sorunu termal görüntüde daha net görmek veya görünür ışık görüntüsünde bulmak için görünür ışık görüntüsünün ve kızılötesi görüntünün yoğunluğunu değiştirebilirsiniz.

Temel termal görüntüleme özelliklerinin ötesinde, işlevleri otomatikleştiren, sesli açıklamalara olanak sağlayan, çözünürlüğü geliştiren, görüntülerin videolarını kaydedip oynatan ve analiz ile raporlamayı destekleyen çok çeşitli ek özelliklere sahip kızılötesi kameralar bulabilirsiniz.

Termal Kameralar Nasıl Çalışır İle İlgili Diğer Bilgiler

Termal kameralar Ram Limited Şirketi Ölçü ve Ölçüm Cihazları olarak konuya devam edelim. Görüntüleme yöntemi olarak gece görüşüne olanak sağlayan termal kameralar, ısı enerjilerini görüntüye çevirme özelliğine sahiptir. Gözle görülemeyen IR enerji (ısı enerjisi) termal kameralar sayesinde renkler hatta biçimler oluşturur. Genellikle güvenlik amaçlı olarak kullanılan termal kameraların askeri alanda etkileri büyüktür. Özellikle ısıya duyarlı füzelerde, gece görüş sistemlerinde ve daha birçok askeri teknolojide katkıya sahiptirler.

Termal Kameralar Isısal Işıma Nedir ?

Termal kameralar Ram Limited Şirketi Ölçü ve Ölçüm Cihazları olarak Isısal ve Işınma hakkında detaylı bilgileri vermek istiyoruz. Açıklamalarımız şöyle; Ampulün flamentinin içinden geçen akımla bizim görebileceğimiz frekansta ki ışık yayımını hepimiz biliyoruz. Isınan her cisim belli frekanslarda ışık yayarlar. Bunlarınçoğunu görmoyor olmamız onları zihninizde soyutlaştırmasın. İşte termal kameralarda kullanılan sensörler bu ışınımı algılayabilen sensörlerdir.

Termal Kameralar için Isısal Işınma, Isı enerjisinin elektromanyetik dalgalar şeklinde transferine ısının ışınım şeklinde yayılması denir. Işıma, ışığın dalgalar şeklinde yayılmasıdır. … Bir maddesel ortama ihtiyaç duymaksızın ısı enerjisinin bir yerden başka yere transfer olmasına ısının ışıma ya da radyasyon yoluyla yayılması denir.

Termal Kameraların çalışma sistemi ile ilgili bilgi veren Wikipedia sitesinin de açıklamarı şu şekilde;

Termal Kameralar Wikipedia Açıklamaları

Termal kamera, görüntüleme yöntemi olarak gözle görülmeyen IR enerjiyi (ısıyı) esas alan ve görüntünün genel yapısını IR enerjiyi göre oluşmuş renkler ve şekillerin belirlendiği görüntüleme sistemidir. Genelde güvenlik amaçlı da kullanılabilir ama çok çeşitli sektörlerin de kullanımına açıktır. Özellikle ısıya güdümlü füze, gece görüş sistemleri ve benzeri askeri tekniklerin gelişmesi ile önemi artmıştır.

Elektrik sektöründe ise, elektriksel problemlerin tespitinde kullanılır. Elektrik akımının geçişi sırasında materyalde oluşan ısınma termal kameralar ile gözlenerek problem tespiti kolaylıkla yapılabilir. Aşırı yük altındaki güç transformatörleri, kablolar, kontak noktaları, kapasitörler, termal kamera ile gözlenerek ısınan noktalardaki problemler herhangi bir elektriksel ölçüm yapmadan tespit edilebilir.

İnşaat mühendisliği alanda ise çelik yapılarda metal yorgunluğunun tespiti için, sıva altında oluşan küf nem veya çatlakların tespiti içinde kullanılır.

Bu cihazların çektiği fotoğrafta sıcak bölgeler açık renk, soğuk bölgeler ise koyu renk le gösterilir. En soğuk bölgeyi mavi, en sıcak bölgeyi ise sarı gösterir. Ortamın sıcaklığına göre mavi den sarı ya da kırmızı renk kullanarak geçer.

Termal Kameralar Wikipedia Açıklamaları Devamı.

Tüm nesneler eğer -273 derece üzerinde ise termal enerji yaymaktadır. Bu da nesnelerde sıcaklığa bağlı olarak değişmektedir. Gözümüzün göremediği kızılötesi aralıkta termal enerji yayılır. Bu aralık kırmızı ışık ve mikrodalga ışınları arasındadır. Bu kameralar normal bakınca görülmeyen fakat ciddi sonuçlar doğurabilecek problemleri net olarak görebilmeyi sağlar.

Yüzey sıcaklıklarını ölçmek, algılamak amacıyla elektronik optik cihazlarda kullanılmaktadır. Elektromanyetik dalgalar iletimi doğrudan olmayan hareketi esnasında çıkan ısı hareketidir. Bu cihazlar bu dalgaları ışınımı algılamak aynı zamanda ölçmek amacıyla elektronik optik cihazları kullanılır. Burada kamera canlıları vücutlardan çıkan ısı sayesinde görünür. Yani canlının yaydığı vücut ısısından yola çıkarak tespit eder ve yerlerini belirler. Bu cihazları diğer görüntüleme cihazlarından ayıran özelliği ise analiz yazılımlarına sahip olmasıdır. bu sayede doğadaki tüm materyal tiplerin kızılötesi yayılımları bulunabilir. her objenin ısı yayımı farklılık gösterir buna emissivity denir ve 0 ile 1 arasında değişir. Siyah hariç tüm nesneler 1’in altında siyahta ise emissivity 1’dir.

Bu cihazlar görüntü oluşturmak için belli bir sıcaklık aralığına sahiptir. Sıcaklığına göre de IR yayılımları vardır ve her IR yayılımın değişik dalda boyunda olduğu için bu cihazlar belirli sıcaklık arasında görüntü verirler. Kameradaki objektifler küçük sıcaklıkta bile sıcaklık farkını yakalayıp bu farktan görüntü oluşturan bir özelliğe sahiptir. Kaynak: Wikipedia: https://tr.wikipedia.org/wiki/Termal_kamera

Kullanılan objektifler ve dedektörler

Normal kameralar görüntüyü ışık sayesinde oluştururken termal kameralar görüntüyü ısı sayesinde oluştururlar. Benzer şekilde insan beyni ve gözü görüntüyü oluşturmada renkleri ve ışığı kullanırken renk farklılıkları önemlidir. Beyaz bir duvar önünde bulunan beyaz bir objenin fark edilmesi son derece zor olduğu gibi ortam sıcaklığına eşit bir sıcaklıktaki bir objenin termal kamera ile görüntülenmesi de son derece zordur.

Bu tür kameralarda kullanılan objektifler çok küçük sıcaklık farklarını yakalayabilen (0.01 °C gibi) ve bu farklılıktan görüntü oluşturabilen özelliklerdedir. Ayrıca görüntü oluşturabildikleri belli bir sıcaklık aralığına sahiptirler. Her sıcaklık değerinde farklı IR yayılımlar olduğu ve her Ir yayılımın farklı dalga boyuna sahip olasından dolayı da bu objektifler belli sıcaklık aralıklarında görüntü verebilirler.

Askeri amaçlı olanlar genellikle doğada bulunan cisimlerin ortak IR yayılımlarının olduğu 8 ile 14 mikro metre dalgaboyuna duyarlı oldukları gibi endüstriyel tipte olanlar daha düşük dalga boylarına hassas üretilirler ve daha yüksek veya daha düşük sıcaklıklarda da görüntü oluşturabilme özelliklerine sahip olabilmektedir. Bu kameralar kamera merceği, ekranı, veri işleme, rapor oluşturma, kumanda araçları gibi yazılımları içeren optik bileşenlerden oluşmuştur.Bu kameraların en az bir merceği bulunur ve bu mercek önce kızılötesi ışınımı alır ve dedektöre odaklar ve dedektör de cevap verince görüntü oluşur. aslında mercek ışınımları dedektörde toplamak ve odaklamak amacıyla kullanılır . termal görüntüleyicilerin çoğu uzun dalga boyuna sahip olmakla beraber bu mercekler germanyumdan yapılmıştır.

Termal Kameralar Nasıl Çalışır Yazımızı okudunuz. Doğruluğuna inandığımız sitelerin güncel bilgilerinden yararlandığımız bu bloğumuzdan umarım ihtiyacınız olan bilgileri edine bilirsiniz. Ayrıca Termal kameralar içinde seçtiğiniz bir ürünün fiyatını ve teknik bilgisini Ram Ölçüm veya Ram Limited Ölçü ve Kontrol Sistemleri Firmamızdan da alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Termal Kameralar Görüntüleme Cihazları Detaylı Bilgi başlıklı makalemizde Görüntüleme Cihazları, Kamera ve Termal hakkında bilgiler verilmektedir.

Posted in Uncategorized

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir